Haber

Peru polisi 2 ton kokainin adresinin Türkiye olduğunu doğruladı

Peru’daki resmi makamlar, liman kenti El Callao’daki bir depoda ele geçirilen 2 ton 310 kilo 760 gram kokainin varış noktasının Türkiye olduğu iddialarını doğruladı.

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkiye’den Mustafa Özdemir’in haberine göre, ülkenin en büyük liman kenti El Callao’nun emniyet müdürü Luis Angel Bolanos, “Uyuşturucu kartellerinin genellikle Belçika’ya sevkiyat yapmayı tercih ettiğini biliyorduk. Hollanda, İspanya ve Fransa. ama bu sefer hedef İstanbul’da bir limandı” dedi.

PERU İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DA DOĞRULANDI: HEDEF TÜRKİYE OLDU

Avrupa’da kokainin kilosu 50 ila 60 bin dolardan satıldığını belirten Emniyet Müdürü Bolanos, ele geçirilen uyuşturucunun değerinin 20 milyon doların üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Peru İçişleri Bakanlığı da konu ile ilgili tweet atarak, deniz yoluyla sevk edilmeyi beklerken ele geçirilen uyuşturucunun varış noktasının Türkiye olduğunu belirtti.

2,3 TON KOKAİN DENİZ YOLUYLA TÜRKİYE’YE SEVK EDİLECEK

Hafta sonu bazı ulusal ve uluslararası medya kuruluşları tarafından ele geçirilen kokainin Türkiye’ye gönderileceği tezi duyurulsa da konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

24 Mart Cuma günü, ahşap kutular içindeki bir konteynırda 337 kauçuk kalıbın içine gizlenmiş halde bulunan 2,3 ton kokain, deniz yoluyla Türkiye’ye sevk edilecekti.

BİR YILDA Ele Geçirilen Kokain ÖLÇÜMÜNE YAKLAŞTI

2023 Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre kokain üretiminde kullanılan koka bitkisinin yüzde 26’sı Peru’da dikiliyor. Resmi verilere göre bir Güney Amerika ülkesi olan Peru’da yılda 400 kilo kokain üretildiği bildiriliyor. Polis kayıtlarına göre geçen yıl Peru’da düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen kokain miktarı 28 tona ulaştı. Kokain üretiminde kullanılan yaklaşık 28 ton kokain hamuru da ele geçirildi. 512 laboratuvar imha edildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kontrol Konseyi (INCB) 2022 raporunda, Güney Amerika’dan Orta Doğu ve Avrupa pazarlarına uyuşturucu nakliyesinde Türkiye’nin öneminin arttığına dikkat çekildi. Raporda, Türkiye’deki organize suç örgütlerinin son yıllarda düşen afyon fiyatları nedeniyle düşen gelirlerini telafi etmek için kokain sevkiyatına yöneldiği, yakalanan kokain miktarının son iki yılda 840 kilogram arttığı belirtildi. yıl ve bu trendin bir sonucu olarak 2,8 tona ulaştı.

Peru’da tek seferde ele geçirilen 2,3 ton kokainin Türkiye’de bir yılda yakalanan toplam kokain miktarına neredeyse eşit olması, sevkiyatın büyüklüğünü göstermesi açısından değerli kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu