Haber

Teyit Avrupa Onay Standartları Ağı’na üye oldu

Teyit, Avrupa’da doğrulama standartları geliştirmek amacıyla kurulan Avrupa Onay Standartları Ağı’na (EFCSN) üye oldu. Teyit’in EFCSN üyesi olması, tarafsızlığının ve şeffaflığının uluslararası bir kuruluş tarafından bir kez daha teyit edildiği anlamına gelmektedir. Teyit’in EFCSN ilkelerine uygunluğu bağımsız denetçiler tarafından onaylanmıştır.

Teyit’in, doğrulama şemalarını bir araya getirerek şeffaflık, metodoloji ve bağımsızlık alanında standartlar geliştirmek için çalışan Avrupa Onay Standartları Ağı’na (EFCSN) başvurusu kabul edildi.

KATILIMINI ONAYLADI, ADİL VE ŞEFFAF

EFCSN ilkeleri geçtiğimiz yıl Teyit’in de aralarında bulunduğu 44 kuruluşun imzasıyla yayınlandı. Bu ilkeleri benimseyen Teyit, açık ve şeffaf bir metodolojiye, tarafsız, adil ve tarafsız bir yayına, dürüst bir düzeltme politikasına ve organizasyonel ve finansal şeffaflığa sahip olmayı taahhüt etmiştir. Teyit’in bu unsurlara uyup uymadığı 2 yılda bir bağımsız değerlendiriciler tarafından denetlenecektir.

2017’DEN BERİ ULUSLARARASI DOĞRULUK KONTROLÜ AĞ KILAVUZLARI İMZA

Teyit, 2017 yılından bu yana dünyanın dört bir yanındaki doğrulama kuruluşlarını bir araya getiren International Fact-Checking Network’ün (IFCN) İlkeler İlkeleri Kılavuzu’na imza atmıştır. Bu kılavuz aynı zamanda tarafsızlık, adillik, editoryal bağımsızlık ve şeffaflık gibi ilkeleri de içermektedir. Teyit’in bu standartlara uyup uymadığı bağımsız değerlendiriciler tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Afetler, ekonomik krizler, seçimler gibi dönemler de dahil olmak üzere internetteki yaklaşık 4 bin şüpheli bilgiyi inceleyen Teyit, yüzde 99,8 doğruluk oranına sahip.

“DENETLENMEK VE GERİ BİLDİRİM ALMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Teyit’in Kurucu Ortağı ve Vizyon ve Strateji Sorumlusu Gülin Çavuş şunları söyledi:

“Medyanın taraflı olarak anıldığı ve dezenformasyonun kol gezdiği bir dönemde hem doğrunun peşine düşmeye hem de yüksek standartlarda teyit etmeye önem veriyoruz. Tarafsızlığımızı, bağımsızlığımızı korumak ve ilerletmek için attığımız adımlara EFCSN üyeliği de eklendi. ve şeffaflık.Çalışmalarımız denetlendiği gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da denetlenmektedir.Okuyucularımızdan geri bildirim almak bizim için çok değerlidir.Ayrıca EFCSN yönetim kurulunda yer alan bir kuruluş olarak Avrupa’daki diğer onaylayıcılar ile birlikte çalışarak kaliteyi yükseltmek için çalışıyoruz. doğrulama standartları.”

haberbahcesaray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu