Ekonomi

Yeni yasama döneminde gözler TBMM’de olacak

Meclis, yeni dönemde de toplumun ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek yasama çalışmalarını sürdürecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın seçilmesinin ardından Salı günü ilk toplantısını yapacak olan Meclis Genel Kurulu’nda, Başkanlık Divanı ve ihtisas kurulları üyelerinin partilere göre dağılımı belirlenecek. .

Çarşamba günü AK Parti, CHP, Yeşil Sol Parti, MHP ve DÜZGÜN Parti kümelerine giren üyelerin isimleri Çarşamba günü Genel Kurul’da okunarak oya sunulacak.

Genel Kurulda üyelerin seçiminden sonra ihtisas kurulları en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak başkan, başkan yardımcısı, katip üye ve sözcüden oluşan başkanlık divanını seçerek çalışmalarına başlar.

Meclisin yeni yasama dönemindeki ilk görevi, asgari ücret ile emekli maaşları ve memur maaşlarının artırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini yasalaştırmak olacak.

Gençlere özel kredi görüşülecek

Aile ve Gençlik Bankası’nı kurarak, evlenmek isteyen gençlere 2 yıl ödemesiz 48 ay vade ile 150 bin liralık kredi verilmesini içeren, prim giderlerinin üçte birini kapsayan düzenlemeye geçildi. ev kadınlarının emekliye ayrılması, kira zamlarındaki yüzde 25’lik artışın bitiş süresinin uzatılması ve fahiş kira artışlarına yaptırım uygulanması. Meclis gündemine alınacak.

Bu arada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin haftalık küme toplantıları iki ayın ortasından sonra yeniden başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu