Haber

Yalçın Topçu, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov’u tebrik etti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna Savunma Bakanı olarak atanan Kırım Tatar Rüstem Umerov’u tebrik etti.

2019-2022 ortasında Ukrayna Varlık Fonu Liderliği görevini yürüten ve aynı zamanda Ukrayna-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Kümesi’nin eşbaşkanlığını da yapan Umerov’un Türkiye ile yakın ve samimi bağları bulunduğunu vurgulayan Topçu, bundan mutluluk duyduklarını söyledi. Ukrayna Savunma Bakanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu yaptığı açıklamada; “Türk dünyasının efsane evladı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu aracılığıyla tanıştığımız Kırım Tatar milli cumhurbaşkanımız Sayın Rüstem Umerov, Devlet Lideri Zelenskiy ve Erdoğan’ın teklifi üzerine bugün itibarıyla Ukrayna Savunma Bakanı olarak atanmıştır. Ocak 2019’dan bu yana Ukrayna Devlet Varlık Fonu Lideri olarak görev yapan ve aynı zamanda 2019-2022 ortasında Ukrayna-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Kümesi’nin eşbaşkanlığını da yapan Umerov, Ukrayna parlamentosunda yapılan oylamada son derece önemli bir isim. ülkemizle yakın bağları olan bir siyasetçiydi. Siyasetçi oldu. Sayın Umerov’un savaş koşullarında Savunma Bakanı olarak atanması bu görevi daha da pahalı hale getiriyor. Bu göreve değil’in desteğiyle gelmiş olmaları. Sadece iktidar partisi değil, aynı zamanda parlamentodaki muhalefet partisi de kendi şahsında Kırım Tatar toplumu için değerli bir tablo oluşturmuştur.Sayın Bakan, Ukrayna’da Kırım Tatar liderliğinin bir modülü olarak birçok yıl çalışmış başarılı bir politikacıdır. yıllar. Bu görevin üstlenilmesi, Devlet Lideri Zelensky’nin Kırım Tatar toplumunun haklarını korumak ve güçlendirmek için uyguladığı yasal düzenlemelerin ardından Ukrayna’daki Kırım Tatarlarını gururlandıran yeni bir adım teşkil ediyor.söz konusu.

RUSTEM UMEROV KİMDİR?

Rüstem Umerov’un ailesi, tüm Kırım Tatar halkıyla birlikte, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’dan sürüldü. Bu vahim olay tarihe 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı olarak geçmiştir. Umerov, 1982 yılında ailesinin sürgüne gönderildiği Özbekistan’da doğdu.

Ailesi sürgünden memleketi Kırım’a dönen Rüstem Umerov, liseyi Bahçesaray’da okudu. Daha sonra Kiev Ulusal Yönetim Akademisi’nde okudu. 5. ve 6. Kırım Tatar Milli Kongresi Delegesi seçildi. 2007 yılından bu yana Kırım Tatar Milli Cumhurbaşkanı Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun danışmanlığını yapıyor.

Rüstem Umerov, Kırım Ulusal Varlık Vakfı’nın kurucusu ve Mütevelli Heyeti üyesidir. 2019 yılında yapılan seçimlerde Golos (Ses) Partisinden milletvekili seçilerek Ukrayna Parlamentosu’na girmiştir.

Ukrayna’nın Arap ve Müslüman Devletlerle Etkileşiminden Sorumlu Danışma Kurulu Yetkilisi olan Umerov, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etme girişimi sonrasında iki ülke arasında müzakerelere katılan Ukrayna heyetinde yer aldı. Kırım siyasi mahkumlarının ve savaş esirlerinin değişiminde kilit rol.

Ağustos 2021’de kendisine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky tarafından 3. Derece Devlet Liyakat Nişanı verildi. 7 Eylül 2022’de parlamento Umerov’u Ukrayna Varlık Fonu Lideri olarak atadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu