Ekonomi

Koreliler nükleer yatırımları için geliyor

Kerim ÜLKER

Ankara Sanayi Odası ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Tepesi (NPES) Güney Koreliler tarafından gerçekleştirilecek. 21-22 Haziran’da İstanbul’da.

Türkiye, Afrika ve Ortadoğu’nun en kapsamlı nükleer faaliyeti olan NGS’de yeni teknolojiler tanıtılacak ve iş fırsatları masaya yatırılacak. ASO Başkanı Seyit Ardıç, “Akkuyu NGS’de devam eden inşaat süreçleri Zirve’nin önemli konularından birini oluşturacak.

Akkuyu NGS’de Türk firmalarını bekleyen iş fırsatları hakkında güncel bilgiler NGS’de de paylaşılacak.” NSD Lideri Alikaan Çiftçi, “Kore Nükleer Derneği, bu yıl Koreli nükleer tedarikçilerin geniş katılımını sağlayacak ve yerel şirketlerimizle yeni yatırımlar hakkında görüşmeler yapacaklar” dedi.

DÜNYA toplantıyı ilk kez duyurdu

Hatırlayacağınız üzere Güney Kore Kore Elektrik Enerjisi A.Ş. (KEPCO), 2022 yılında Türkiye’de kurulacak yeni bir nükleer tesis için görüşmelere başladı. İlk kez DÜNYA Gazetesi tarafından duyurulan haberde KEPCO Yönetim Kurulu Başkanı Cheong Seung- Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile görüştü. 31 Ocak’ta duyurduğumuz haberde Koreli yönetici, ülkenin kuzey kesiminde dört reaktör inşa edilmesi için teklif sunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu